Midt i forberedelsene til julemarkedet tok jeg i mot en kvart kalv. Kjøtt og ben altså. Jeg mener, man kan ikke takke nei til kalv vel! Jeg må innrømme at jeg ble litt overveldet av mengden med kjøtt for ikke å snakke om mengden av ben. Kjøttet fikk jeg raskt plassert i frysen, alt var vakumpakket allerede og ben skulle det lages kraft av. Å koke kraft er noe jeg ikke har gjort siden kokkeskolen. Da gikk jeg så ganske gravid på skole kjøkkenet mens vi lagde kraft av lam ben. Som regel sto det 5 – 6 svære gryter og dampet og jeg som ikke ble kvalm under hele graviditeten ble ganske så susete av lukten av kokende lam ben. Det er kanskje derfor jeg ikke har kokt kraft på lenge.
Kalv ben derimot lukter bare godt. Huset duftet formelig av kjøttsuppe. Deilig. Og godt å gjøre noe så elementært på kjøkkenet som å koke kraft. Det er ikke mye jobb, det tar tid ja, men den trenger bare litt pleie og godsnakking innimellom. Jeg ønkset brun kraft så ben ble stekt i ovn en times tid på 200C. Deretter ble de lagt i gryter, jeg tilsatt løk, selleri, gulrøtter, laurbærblad og pepperkorn og dekket det hele med kaldt vann.
La det hele koke opp langsomt og skum godt av. Etter at det har kokt opp lar du det småkoke 6-8 timer. Skum av titt og ofte, fyll på mer vann hvis det fordamper og kos deg med følelsen av at du gjør noe godt. Begynn å tenk på alle de gode sausene du skal kunne lage med kraften nå i juletiden
Så siler du av kraften. Jeg sparte på et par ben som jeg lot tørke for hunden. Stakkers hund visste det var noe godt på gang…Ha kraften i en ren gryte og koke det ned til ca. 1/3. Jeg liker å koke det såpass ned slik at jeg har en litt mer medgjørelig mengde å plassere i frysen. La kraften avkjøle. Fjern fett kaken som danner seg på toppen og hell kraften i isterningsformer.
Frys. Oppbevar så kraft terningene i en pose i frysen. Et voilà – nå har du konsentrert kraft i greie porsjoner. Nå kan julen bare komme!
Vil du lese mer om kraftkoking kan du lese denne artikkelen hos kjøkkentjeneste.

Lykke til Maud!:)
Perfekt. Jeg har akkurat kjøpt meg 1/8 kalv fra Dyster gård (ligger i ÅS). Her skal det også kokes kraft for første gang og jeg tror nok det blir til at jeg følger denne oppskriften. Smart å legge benene i ovnen først.
Jeg elsker å koke kraft, så dette var et innlegg midt i blinken. Heldige deg som har fått tak i kalv.
(Og takk for link. :))