Forestill deg at det dufter bakte epler i huset og at du snart skal ta ut en vidunderlig epledessert fra ovnen. Du lar den avkjøle noe, setter den på bordet slik at alle kan servere seg direkte fra formen med en stor serveringsskje. Sammen med baksten serverer du også vaniljeis (gjerne hjemmelaget). Så lener du deg tilbake og lytter til dine middagsgjester mens de stønner av glede – for det kommer de garantert til å gjøre når du serverer de dette….
Du trenger:
ingredienser
4 epler
4ss brun farin
finrevet skal av en sitron og dens saft
60g mandelmel
2 store egg
2 eggeplommer
2ss kremfløte (30ml)
fremgangsmåte
ovn temp 200C
Serveres med vaniljeis
Vask eplene. Fjern kjernene og skjær hvert eple i 8 like store båter. Bland eplene med 2 ss brun farin, og saften og finrevet skall fra en sitron.
Ha eplene i en form (ca. 20x25cm), sett i forvarmet ovn og stek i 15 minutter. Ta eplene ut av ovnen og hell saften som har samlet seg i bunn i et beger. La saften avkjøle noe.
Rør sammen mandelmel, resterende 2ss med brun farin, egg, eggeplommer og kremfløte. Rør inn den avkjølte eplesaften. Hell blandingen over eplene og sett formen tilbake i ovnen. Stek i 15minutter til eplene er myke og kaken er gjennomstekt.
La kaken avkjøle noe før du serverer den lunken eller helt avkjølt, gjerne med is.
kake