Vil du servere noen fancy poteter uten for mye jobb, kan du lage Hasselback poteter.
Ja, for selv om disse ser ut som om de kanskje er vanskelig og/eller tidskrevende å lage så er de langt fra det!
Hasselback poteter er i prinsipp en bakt potet. Potetene skjæres i tynne skiver, uten å skjære helt gjennom, slik at de henger sammen i bunnen. Disse pensles med smør, margarin eller olivenolje og settes i varm ovn. Etter en halvtime vil du se at potetene spriker. Så er det på’n igjen med mer pensling til potetene er møre og har fått litt farge.
Resultatet er sprø potet på utsiden og myk innside. Litt som en pommes frites, bare mye enklere (og sunnere) å lage.
Det er mye rom for variasjoner her også. Tilpass krydder og urter til det du har tenkt å servere potetene til. Topp med ost om du ønsker (jeg har brukt litt parmesan) eller finhakket urter, nøtter, pesto eller hva du nå skulle ønske deg.
Potetene kan gjerne lages på forhånd og varmes opp igjen om du ønsker.
Og om du synes det høres vanskelig ut å skjære potetene i skiver uten å skjære helt gjennom har jeg et lite triks på lur – sjekk den ut i oppskriften under.
Er du glad i poteter? Se alle mine potetoppskrifter her.