I mangel av et bedre navn har jeg kalt dette et tapasfat selv om inspirasjonen er mer av det italienske artet enn det spanske.
Tapasfat er en enkel måte å servere noe godt, raskt. Du kan gjerne bruke det du har får hånd – litt ost, litt skinke, litt grønnsaker og gjøre deg litt flid med presentasjonen for å lage et pent fat.
Eller du kan gjøre som meg som blir fristet av alle de gode, fargerike grønnsakene som er å få kjøpt nå om sommeren og handle litt av hvert for å kunne lage et slikt fat.
Jeg har ingen regler når det gjelder tapasfat og samler salt og søtt, kjøtt, grønnsaker og ost om hverandre.
En liten dressing er alltid godt og her har jeg laget en enkel grov pesto med grovhakket (for hånd) basilikum blandet med litt revet hvitløk og olivenolje.
En god olivenolje er også kjekt å ha. Den heller jeg med ganske så generøs hånd over alt på fatet før jeg avslutter med litt nykvernet pepper og flaksalt.
Litt brød, litt vin, litt godt selskap og vips så er det kosekveld.
Er du glad i slike tapasfat vil du kanskje også like dette: