Eltefritt speltbrød – det beste brødet, helt enkelt. Ja, fordi det er eltefritt.
Deigen røres sammen dagen før (ingen elting), brettes noen ganger, settes til etterheving og stekes. Disse brødene, som du ser, er stekt i gryte, men de kan også stekes i brødform. Eller som rundstykker eller på et stekebrett eller pizzasten.
Det finnes mange muligheter her – også for å forkorte tiden fra når du rører sammen deigen til når du kan ta din første skive – jeg forklarer alt i boken min. Og boken min, ja, den finner du selvsagt i bokhandelen (be de ta den inn igjen om den er utsolgt) eller du kan kjøpe den på nett hos Ark, Norli, Tanum, eller Adlibris. Du kan også kjøpe den direkte fra forlaget hvor du også kan lese om hva andre synes om boken.
Jeg har brukt nesten samme oppskrift som i boken (side 145) – men da jeg manglet en ingrediens, så brukte jeg mer av en annen ingrediens i stedet. Og der har du enda en genial ting med eltefritt brød – du kan lett lage dine egne variasjoner.
Lurer du på hvorfor det er lurt å bake eltefritt har jeg skrevet et aldri så lite innlegg om det her – hvorfor alle bør bake eltefritt. Stikkord er enklet, næringsrikt og billig 😉
Men tilbake til brødene. Du ser to på bildet øverst – jeg lagde nemlig 2 deiger. Jeg hadde en rund gryte og en litt avlang gryte som passer inn i ovnen samtidig. Veldig praktisk å kunne bake 2 brød samtidig.
Det runde brødet er hevet i en hevekurv og har derfor fått de fine mel-ringene. Du kan tydelig se at den landet litt skeivt i gryta når jeg hvelvet den oppi – det synes jeg i grunnen ble bare sjarmerende, men prøv gjerne å treffe bedre om du forsøker det samme.
Perfekt oppskrift. Just tatt ut av ovnen. Nå gleder jeg meg bare til å smake på brødet
Hei, Hvordan steker man dette brødet i form istedet for i gryte ?
Vh
Venke
Hei Venke
Det kan du lese om her : https://matpaabordet.no/2011/11/21/eltefritt-brod-uten-gryte/
hilsen
ina