Kjeks med sjokolade og peanøttsmør gjorde furore på kontoret forrige uke. Og godt er det, jeg hadde ellers spist alle selv….
Jeg fortsetter denne uken med mer bakst med peanøttsmør etter å ha postet oppskriften på peanøttsmør brownies forrige uke. Som forøvrig, også kan anbefales om du ikke har prøvd oppskriften allerede.
Disse kjeksene smuldrer nesten opp når du tar en bit. De smelter nærmest på tungen. Det er altså bare en fordel at det er noen nøtter og sjokoladebiter i de å tygge på.
Som du ser, har jeg brukte chocolate chips – amerikanske sjokoladebiter som er formet som en dråpe. I oppskriften har jeg skrevet grovhakket sjokolade som fungerer like bra og er langt billigere enn slike sjokoladedråper. Mine chocolate chips har jeg tatt med meg fra USA under siste besøk for noen uker siden. Jeg kunne bare ikke dy meg. Peanøttsmøret er forresten også tatt med fra USA (2 svære dunker). Det blir altså mer bakst med peanøttsmør fremover.
Om du velger å drysse kjeksene med litt ekstra sjokolade og peanøtter er helt opp til deg. Min motivasjon var først og fremst å få gode bilder av kjeksene og kjeksene med ‘pynt’ ble desidert best. (Ja, jeg lagde kjeksene to ganger). Men, det skal sies at det kan jo nesten ikke bli for mye sjokolade og nøtter og det lille ekstra på toppen gjorde susen. Havsaltet er godt det og, du får frem enda mer smak, men er selvsagt også valgfritt.
Er du glad i å bake kjeks vil du kanskje også like disse oppskriftene: