Endelig ferie!
Eller, det vil si, endelig hyttetid! For helt ferie blir det ikke. Neida, du kommer nok til å høre fra meg hele sommeren lang 🙂
Men jeg (og alt pikkpakket som skal til for å kunne jobbe) er flyttet ned til hytta. Og resten av familien er på vei.
Den årlige sommerfesten som vi holder med hyttenaboen er planlagt for neste helg, vi får venner og familie på besøk gjennom hele juli, vi skal dra på masse båtturer, spise mye god mat (mye grilling og fisk…) og kose oss.
Å ja, og så skal jeg fortsette å dyrke min nye hobby – golf! He, he, ja, jeg er bitt av basillen og har som mål å spille så mye at jeg må bare bli bedre…
Så la oss sette tonen for sommeren med ukens oppskrifter. God mat, enkle oppskrifter. Her får du de første 9 ….
God helg, god sommer – spis godt!
klem
Ina
UKENS OPPSKRIFTER
LAKSEPAI
La oss snakke litt om denne laksepaien, for jeg føler at ikke alle har fått med seg hvor genial den egentlig er.
For det første er den utrolig enkel å lage. Jeg bruker filodeig (som du får kjøpt i butikken) som paibunn så du ikke trenger å lage den selv.
Laksen steker jeg litt i forkant, men ikke helt, for den steker videre i paien. Spinaten steker jeg også litt, sammen med litt hvitløk. Så er det bare å ha alt i paiformen og sette i ovnen.
Laksepaien serverer jeg gjerne som middag eller som sen lunsj, gjerne sammen med en god grønn salat og gjerne litt (eltefritt) brød. Og jeg serverer den gjerne varm eller lunken.
Den kan selvsagt også serveres kald, og da er den ypperlig å ha med på tur – i båten, på stranda, på fjellet….. Eller ta den med som bidrag til et koldtbord.
Mulighetene er som du ser endeløse…
TACOSALAT MED KJØTTDEIG
Stek kjøttdeigen med texmex krydder og bland med salat, bønner, avokado og det du ellers ville ha hatt i tacoen din. Maisen steker jeg forresten også – det anbefales!
TACOSALAT MED KYLLING
Kyllingen marineres, grilles og legges på toppen av en salat som består av alt du forventer i en tacosalat. Server gjerne med quesadillas!
GROVE VAFLER MED OST OG SKINKE
Altså, vafler er noe jeg virkelig forbinder med sol sommer. Gjerne med litt is og syltetøy klemt mellom hjertene.
Men vafler kan være så mye mer. Som disse. Grover vafler med ost og skinke som er i prinsipp en sandwich i seg selv.
Spis som de er (frisk de gjerne opp med en liten tur innom brødristeren) eller server som tilbehør til sommerens salater.
Lag mange, for de kan fryses og de er så kjekke å ha tilgjengelig.
PASTASALAT MED KYLLING, PESTO OG TOMATER
Nok en salat jeg serverer ofte om sommeren, og en oppskrift jeg fikk for ørten år siden fra min søster. Denne serverer jeg gjerne som et måltid i seg selv, og gjerne med noe hvitløksbrød til. Ypperlig salat å ha med på tur!
SOMMERENS FARGERIKE PASTASALAT
merens fargerike pastasalat! En skikkelig all-rounder som du kan servere som tilbehør til sommerens grillmat og som også er lett å ta med ut for å spise i båt, på stranden, hos naboen, og så videre..
DET ENKLESTE JORDBÆRSYLTETØYET
Jeg velger å koke sammen bær og sukker (eller annen søtningsmiddel – honning for eksempel) før jeg rører inn den hemmelige ingrediensen – chiafrø – som gjør at syltetøyet tykner. Men, du kan også velge å bare mose sammen bærene og tilsette frøene for en enda enklere variant.
Uansett så er dette en enkel og smakfull måte å nyte sesongens bær på !
BAGELS
Skulle det regne en dag i sommer (garantert) så kan du bruke tiden med å fylle frysen med bagels. Du kommer garantert til å takke deg selv for det senere!
MINI KANELSNURRER
Enda en ting du kan bake når været ikke er helt på topp. Disse er også veldig fine å fryse! Tenk så godt å kunne hente en av disse ut av frysen, tine (gjerne i ovnen) og nyte…