UKENS OPPSKRIFTER

Hei på deg!

Jeg er i  godt humør! Sommerferien nærmer seg, og selv om det hoper seg litt opp nå like før alle skal ha ferie, så kan jeg nesten lukte på fridagene som lokker om ikke så lenge. 

Ikke at jeg skal ha helt fri, for mat skal også lages i ferien. Men feriemat, det er noe annet enn hverdagsmat. Det er ofte gjester, det er ofte grill. Det er av og til mat å ha med ut på tur (båt) eller å spise i hagen. 

Og så er det ofte ganske varierende tidspunkter. Vi spiser når vi har lyst, av og til sent, av og til tidlig. Av og til blir det ikke middag i det hele tatt for vi har spist stor og sen lunsj. Akkurat slik at det skal være når man er på ferie. 

Ikke rart at jeg er i godt humør når jeg vet at dette skjer om ikke så altfor lenge:)

Så her er en liten smakebit av lettvinte sommerlige middager som du finner hjemme hos oss. 

Jeg håper noen av disse rettene også finner veien til middagsbordet ditt!

Ha en nydelig uke – spis godt!

klem

ina


UKENS OPPSKRIFTER


SOMMERENS KYLLINGSALAT

Sommerens kyllingsalat

Grill eller stekepanne fungerer like godt (selv om jeg synes grill er best) når du skal forberede ingrediensene til denne salaten. 

Som med Cobb salad ligger ingrediensene litt hver for seg slik at alle kan plukke ut det de liker. 

Korianderdressingen er prikken over i’en her – alt du trenger å servere til er godt brød. Gjerne eltefritt, gjerne focaccia!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


PØLSEGRYTE


PØLSEGRYTE MED PAPRIKA OG LØK

En utrolig enkel middag med pølser i en tomatsaus med løk og paprika. Server med pasta, ris eller poteter. Eller bare godt brød – eltefritt så klart!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


PERSILLEPOTETER


Persillepoteter, din nye favoritt potetoppskrift!

Det skal ikke så mye til for å gjøre litt ‘kjedelige’ poteter om til noe godt! Perfekt tilbehør til sommerens grillmat om det er fisk eller kjøtt!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


SOMMERENS KOKEBØKER

Kokerbøker er kjekt å ha, synes jeg da.. Og skulle jeg anbefale 2 av mine bøker til deg er det disse to. Begge er proppfulle av gode oppskrifter som du vil kunne bruke gjennom hele året og begge egner seg veldig godt som gaver!

Klikk her for mer info (og ev. bestille) om boken Skikkelig gode salaer

Klikk her for mer info (og ev. bestille) om Potetkokeboka


POTETSALAT


Vårlig potetsalat med asparges og erter

Sjekk denne potetsalaten!

Her finner du poteter (gjerne sesongens nypoteter), asparges, erter, reddik, sukkererter, edamamebønner og erter med en nydelig vinaigrette.

Passer til all slags grillmat om det er pølser, fisk eller entrecôte. 

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


PASTASALAT MED REKER


Nydelig pastasalat med reker

Reker og pastasalat er gjengangere om sommeren og her får du begge i ett!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


SALAT MED BIFF OG JORDBÆR


Salat med biff, jordbær og chevre

Biffen grilles og får hvile (viktig) før den skjæres i strimler og blandes inn i en salat med jordbær og chevre. Bare nam!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


VAFLER MED OST OG SKINKE


Litt sunnere, grove vafler (med ost og skinke)

Disse vaflene er en innertier. 

Rett fra vaffeljernet er selvsagt best, mens vaflene er varme og osten er smeltet. Men de smaker også godt lunkne eller helt avkjølt. Server de som et mellommåltid, til lunsj eller som tilbehør til salat eller grillmaten. Ta de med på tur, eller spis de hjemme. 

Frys de gjerne. Og om du vil varme de opp eller tine de raskt, har du de i brødristeren!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


JORDBÆRIS


Den deiligste jordbærisen uten iskremmaskin

Lettvint hjemmelaget is, helt uten iskremmaskin!

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN


CLAFOUTIS


clafoutis

Sommerens favorittdessert – en form for tykk pannekake med bær. Serveres gjerne lunkent med is. 

KLIKK HER FOR OPPSKRIFTEN

legg igjen en kommentar

Din epost adresse vil ikke publiseres. Info merket med * må fylles inn.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.

Translate »